Údržba kobercové krytiny

PRAVIDELNÝ ÚKLID

Rutinní údržba kobercových krytin podléhá několika pravidlům:

  • používání vysavače – odstraňování prachu
  • okamžité odstraňování skvrn
  • čištění odpovídajícími pracími prostředky

Odstraňování prachu

Odstraňování prachu umožňuje:

  1. zachovat vzhled kobercové krytiny
  2. zabránit, aby se prach zašlapal hluboko do vlasu koberce

(Pro rychlou očistu je optimální použít mechanický kartáč, který umožní odstranění drobků a jiných lehkých zbytků.)

Domácí čištění

Na vláknech kobercové krytiny, jako na každém povrchu, se časem usadí částečky mastnoty a jiné různorodé částice a samotný vysavač nestačí k tomu, aby odstranil prachové částice, které se usadí na vláknech koberce. Z tohoto důvodu je nutno použít prací prostředky určené pro čištění kobercových krytin. Aby bylo dosaženo dobrého výsledku, je nezbytné:

  • vysát napřed prach (všemi směry)
  • vybrat a použít kvalitní čisticí prostředek (rychleschnoucí a takový, po kterém na kobercové krytině nezůstane žádný zbytek mastnoty, aby se zabránilo tomu, že stopy mastnoty naopak rychleji zachytí prach, a rychleji se tak opotřebí vlastní kobercová krytina. Je vhodné vyzkoušet vybraný čisticí prostředek na malém kousku kobercové krytiny s cílem ověřit a zkontrolovat možné nechtěné účinky, jako je například odbarvení tkaniny).

Než začnete po koberci chodit nebo vracet na místo nábytek, který byl kvůli čištění přemístěn, je vhodné koberec nechat uschnout. Na trhu existují různé typy čisticích prostředků:

  1. spreje (povrchové čištění)
  2. práškové prostředky (pečlivé čištění)
  3. tekuté nebo pěnové prostředky (pečlivé čištění)

(Při používání prodávaných čisticích prostředků se musíte řídit nejen tím, co je uvedeno výše, ale musí být dodržována pravidla jejich použití uvedená v dokumentaci o výrobku – návodu vytvořeného výrobcem.)

GENERÁLNÍ ÚKLID

Ať je použita jakákoli metoda pravidelné údržby kobercové krytiny, je účinná pouze povrchově. Doporučuje se proto obracet na odborníka, který s použitím profesionálních přístrojů zajistí generální vyčištění kobercové krytiny.